Vyhledat
  • pavelmosna

Doplňky stravy

Doplňky stravy - bílkoviny

Bílkovinové doplňky (nápoje, tyčinky…) jsou vyrobené buď ze zbytkového proteinu, nebo z nativního proteinu. Jak už názvy předznamenávají, zbytkový protein je ten méně kvalitní, a jak už to tak bývá, tak většina doplňků pochází právě z něho.Nativní protein se z mléka získává jedním nepřetržitým procesem, což vede k zachování cenných živin, peptidů a vitamínů. Bílkovina je extrahována přímo z čerstvého kravského mléka pomocí membránové technologie a celý proces probíhá za velmi nízkých teplot do 10 stupňů Celsia technologií CFM, což dává za vznik nejčistšímu a biologicky nejvíce aktivnímu proteinu. Koktejly z těchto proteinů má samozřejmě každý klient FastFitu po cvičení zdarma.


Kdy a co

Pokud tedy chcete kvalitní protein, vyberte si ten nativní, který má prokazatelně lepší využitelnost, vhodnější spektrum aminokyselin, vyšší obsah BCAA a zachovává i vyšší obsah vitamínů, které jsou v případě jiných proteinů zničeny.

Dalším faktorem výběru proteinu je jeho doba vstřebatelnosti a od toho se odvíjející moment, kdy je jej vhodné konzumovat.


  1. Ihned po výkonu. Nejrychleji se vstřebávají hydrolyzáty, které se konzumují ihned po výkonu. Pomáhají rychleji nastartovat regenerační proces.

  2. 30 min. po výkonu. Druhým typem je syrovátkový izolát, v němž je nativní bílkovina garancí vysokého obsahu esenciálních aminokyselin. Konzumuje se do 30 minut po výkonu. Jde o rychlý zdroj bílkovin, který pomůže při ochraně svalové hmoty i k jejímu budování.

  3. 60 - 90 min. po výkonu. Nejdéle se vstřebává mléčný izolát, tedy protein na bázi kaseinu (80% kasien a 20% syrovátka). Díky pomalému vstřebávání bude zásobovat tělo aminokyselinami až 8h. Nejvíce zasytí a je vhodný jako noční protein nebo i jako doplněk stravy při hubnutí (např. ketodieta). Doporučuje se užívat nejméně 1-1,5h po výkonu.

Jak vidíte, tak proteiny nejsou vůbec jednoduchou záležitostí a určitě se může stát, že budete přijímat přesné a propočítané množství proteinů v koktejlech a tyčinkách, ale přesto to nebude mít vliv na předpokládaný růst. Podle naší praxe je velké množství dostupných proteinů nekvalitních a i když jsou papírově nadstandardní, tak ve výsledku nesplní předpokládané očekávání. Proto je tak důležitá vyvážená strava, styl cvičení a samozřejmě také konzumace těch správných doplňků. My ve FastFit se snažíme, vyjít vstříc našim klientům a každý si u nás tvoří svůj plán podle toho, čeho chce dosáhnout. Ať už chcete zhubnout, vyrýsovat, nebo nabrat svalovinu, dokážeme to zajistit. A protože chceme, aby výsledku dosáhl každý, tak po tréninku dodáváme nativní a vysoce kvalitní proteinové nápoje úplně zdarma.

Zkuste zkušební trénink za 200 Kč, nebo se podívejte na naše další články, které by vás mohly inspirovat.

119 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše